S respektem k památkám a životnímu prostředí

Hrady CZ - festival s respektem k památkám a životnímu prostředí

Festival Hrady CZ je odpovědný nejen k zachování historických památek a kulturního dědictví ale také k životnímu prostředí. Proto letos pokračujeme v programu pasivního třídění odpadů. Nezdá se to, ale v rámci festivalu se každý týden vyprodukuje okolo 140 m3 odpadu. Záleží jen na každém z nás, jak se k odpovědnosti za ochranu životního prostředí a možnosti dalšího využití recyklovatelných materiálů postavíme. Jak to bude fungovat? V celém areálu festivalu najdete místa s barevnými a textově označenými nádobami na tříděný odpad.

Co kam odhodit? U vstupu do areálu najdete modré, žluté, černé i zelené nádoby na odpad. Se zelenými, určenými na sklo, se později již nesetkáte. Se sklem se do areálu nesmí, tak prosíme, veškeré skleněné lahve apod. odložte zde. Ve festivalovém areálu pak najdete modré určené na papír, žluté na plasty a černé na kov. Po konci festivalu bude veškerý takto vytříděný odpad recyklovaný a následně dále využitý. S orientací, co kam patří, vám pomohou obrázky a popisky.

Nejsme však žádní demagogové. Pokud si se zatříděním nějakého odpadu nevíte rady, netrapte se tím a zahoďte ho do klasické skruže na směsný odpad, kterých v areálu najdete stovku a dále si užívejte muziky a pohody. Příště to třeba bude lepší :-)

V rámci třídění a následné recyklace odpadu je důležitým opatřením používání vratných kelímků. V letošním roce rozšiřujeme tento program vedle piva i na nealko a míchané nápoje. Tímto krokem se výrazně snižuje množství celkového vyprodukovaného odpadu.

Jak to bude letos fungovat? Při nákupu prvního nápoje zaplatíte vratnou zálohu 100 Kč. Při každém dalším nákupu už vyměníte pouze prázdný kelímek za plný a nic neplatíte. Kelímek můžete během celého dne vrátit na všech prodejních místech s nápoji. Poslední kelímek můžete vrátit ještě 30 minut po ukončení produkce a to po oba festivalové dny v posledním otevřeném pivním stanu v areálu, kde dostanete zálohu zpět.

Pokud si rozhodnete kelímek ponechat na památku, je to vaše volba a budete mít hezkou vzpomínku na letošní Hrady CZ.