S respektem k památkám a životnímu prostředí

Hrady CZ - festival s respektem k památkám a životnímu prostředí

Festival Hrady CZ je odpovědný nejen k zachování historických památek a kulturního dědictví ale také k životnímu prostředí. Proto letos zavádíme program pasivního třídění odpadů. Nezdá se to, ale v rámci festivalu se každý týden vyprodukuje okolo 140 m3 odpadu. Záleží jen na každém z nás, jak se k odpovědnosti za ochranu životního prostředí a možnosti dalšího využití recyklovatelných materiálů postavíme. Jak to bude fungovat? V celém areálu festivalu najdete 20 míst s barevnými a textově označenými nádobami na tříděný odpad.

Co kam odhodit? U vstupu do areálu najdete modré, žluté, černé i zelené nádoby na odpad. Se zelenými, určenými na sklo, se později již nesetkáte. Se sklem se do areálu nesmí, tak prosíme, veškeré skleněné lahve apod. odložte zde. Ve festivalovém areálu pak najdete modré určené na papír, žluté na plasty a černé na kov. Po konci festivalu bude veškerý takto vytříděný odpad recyklovaný a následně dále využitý. S orientací, co kam patří, vám pomohou obrázky a popisky.

Nejsme však žádní demagogové. Pokud si se zatříděním nějakého odpadu nevíte rady, netrapte se tím a zahoďte ho do klasické skruže na směsný odpad, kterých v areálu najdete stovku a dále si užívejte muziky a pohody. Příště to třeba bude lepší :-)

V rámci třídění a následné recyklace odpadu je také důležitým opatřením zavedení vratných kelímků. V letošním roce začneme s kelímky na pivo, které každoročně tvoří největší množství odpadu. Pokud se vše podaří zvládnout, v dalším roce přidáme vratné ekologické kelímky i na další nápoje.

Jak to bude letos fungovat? Při nákupu prvního piva zaplatíte vratnou zálohu 50 Kč. Při každém dalším nákupu piva jen vyměníte prázdný kelímek za plný a nic již neplatíte. Kelímek můžete během celého dne vrátit ve všech stanech s prodejem piva a dostanete 50 korun zpět. Po 22. hodině se kelímky budou z organizačních důvodů vykupovat již jen ve stanu označeném VÝKUP KELÍMKŮ. Tento stan je vyznačený na festivalové mapce. Výkup kelímků funguje v pátek do 01:00 hodin a v sobotu do 00:30 hodin – tedy vždy půl hodiny po konci produkce. Pokud se rozhodnete kelímek ponechat na památku, je to vaše volba a budete mít hezkou vzpomínku na letošní Hrady CZ :-)